Przetwory ze stokrotki pospolitej (Bellis perennis) działają oczyszczająco na krew, odtruwają, działają przeciwobrzękowo i moczopędnie, w chorobach stawów pomagają usuwać złogi kwasu moczowego w podagrze, pomagają w zapaleniu jelit i biegunkach, niosą pomoc w kaszlu ze względu na obecność saponin, ułatwiają usuwanie zalegającej wydzieliny z oskrzeli i płuc. Garbniki i flawonoidy pomogą przy trudnogojących się ranach, po ukąszeniach.
Samodzielnie wykonany olejek z kwiatków stokrotek pomoże rozjaśnić przebarwienia i piegi 🙂 To będzie taki wpis „niespodzianka”, bohaterką bowiem będzie subtelna, drobna stokrotka pospolita, właśnie ta- polna, zwyczajna stokrotka 🙂 Kwitnie od kwietnia aż do października, rośnie niemal wszędzie gdzie przestrzeń jest otwarta- na łąkach, przy drogach, na trawnikach, na polanach. Do zbioru kwiatków (koszyczków) lub całego ziela – bo to one są surowcem leczniczym wybieramy naturalnie czyste, oddalone od dróg i aglomeracji miejsca. Nazywa się ja kwiatem światła, otwiera płatki o świcie, a o zmierzchu zamyka się.
Surowcem jest ziele stokrotki lub kwiat (cały koszyczek).
Zbiór: kwiecień- październik
Co zbieramy: ziele, koszyczki
Ziele stokrotki zawiera:
- olejek eteryczny,
- saponiny,
- flawonoidy,
- antocyjany,
- garbniki,
- substancje goryczowe,
- witaminy, w tym sporo C
- sole mineralne- wapń, potas, magnez, żelazo,
- kwasy organiczne, m.in. jabłkowy, winowy,
Wskazania:
- zaburzenia trawienia i przemiany materii,
- regulacja wypróżnień,
- zatrucia i zaparcia,
- kamica moczowa,
- obrzęki
Działanie:
- moczopędne,
- odtruwające,
- przeciwobrzękowe,
- reguluje przemianę materii i wypróżnienia,
- obniża ciśnienie krwi,
PRZETWORY ZE STOKROTKI ( o przetworach i preparatach z roślin więcej TU):
W zasadzie ze stokrotek do spożycia robimy tylko napar lub odwar, czyli „herbatkę” . Stokrotki są gorzkie, zatem nie znajdują zastosowania w sałatkach i w żadnej wersji „na surowo”, niestety :). Nadają się za to do dekoracji deserów i dań.
Napar: 2 łyżki ziela lub koszyczków zalewamy szklanką wrzątku, parzymy 20 minut pod przykryciem, odcedzamy i gotowe.
Pijemy 3-4 razy dziennie po 200 ml, dzieci od 3 roku po 100 ml 3 razy dziennie.
Syrop ze stokrotek:
- 0.5 kg koszyczków stokrotki,
- 3 szklanki wody,
- 3 cytryny,
- 0.6 kg cukru,
Oczyszczone stokrotki zalewamy w czystym słoiku wrzątkiem, dodajemy pokrojoną drobno i pozbawioną pestek i skórki cytrynę, przykrywamy i pozostawiamy na dobę. Po tym czasie mocno odcedzamy przygotowaną miksturę, przelewamy do rondelka i gotujemy z cukrem około 1-1,5 godziny z cukrem aż do zgęstnienia syropu- ma być tak gęsty jak lubimy- ja lubię, gdy syrop po wylewaniu z łyżeczki tworzy ciągłą niteczkę. Taki syrop przelewamy do słoiczków, odwracamy do góry dnem do ostygnięcia i gotowe! 🙂
Syrop nadaje się do polewania deserów, lodów, do piwa, herbaty, do rozcieńczania…..
Oliwa ze stokrotek:
Kwiaty stokrotek układamy w naczyniu i zalewamy oliwą lub olejem, rzepakowym, słonecznikowym….i na dwa tygodnie pozostawiamy w ciepłym, niezbyt jasnym miejscu. Co kilka dni potrząsamy naczyniem. Olej należy zlać po dwóch tygodniach i przechowywać w ciemnej butelce lub zaciemnieniu.
Stosować można go do przecierania przebarwień, piegów, do maseczek, do kompresów na wypryski, do złagodzenia podrażnień.
źródła:
http://www.rozanski.ch/fitoterapia3.htm