Liść damiana zdobywa coraz większe uznanie i poszerza grono zwolenników. Pochodzi z Ameryki Południowej i Środkowej. Turnera rozpierzchła jest krzewem dorastającym do 2 metrów, jej liście przy roztarciu wydzielają zapach podobny do eukaliptusa i migdałów. W Polsce może być uprawiana w donicach, jednak nie zimuje u nas.
Surowcem jest liść damiana, jest wskazany w stanach zapalnych i zakażeniach układu moczowego, przeroście gruczołu krokowego, w depresji, przemęczeniu fizycznym i psychicznym, także po treningach. w zaburzeniach pamięci i uczenia się, trudnościach adaptacyjnych w szkole i pracy oraz w nowych warunkach. Sporo osób stosuje go jako afrodyzjak, zwiększa on bowiem poczucie pewności siebie, odwagi, nie wpływa natomiast bezpośrednio na erekcję, działa na psychikę, poprawiając samopoczucie i zdolności przystosowawcze.
Co zbieramy: w Polsce ze stanowisk naturalnych nie zbieramy, z uprawy ogrodowej zbieramy liście i pędy.
Liść damiana zawiera:
- olejek eteryczny, zawiera arbutynę, cyneol, ocymen, pinen, tymol, kadinen, kopaen, kalamen i cymen
- gorycze,
- garbniki,
- glikozydy fenolowe (arbutynowe),
- fitosterole,
- flawonoidy.
Właściwości liści damiana:
- pobudza umysł,
- moczopędne i odtruwające, odkażające układ moczowy i płciowy,
- pobudzające miesiączkowanie,
- przeciwdepresyjne, przeciwstresowe,
- adaptogenne: zwiększa wydolność fizyczną i psychiczną,
- przeciwdziała rozrostowi gruczołu krokowego, prostaty,
PREPARATY Z DAMIANY:
Napar: 2 łyżeczki suchego ziela zalać szklanką wrzątku, stosować 2-3 razy dziennie.
Nalewka z damiany: 1 część świeżych rozdrobnionych liści zalać 5 częściami ciepłej wódki lub alkoholu 40%, pozostawić na 10, odcedzić. Pić 2 razy dziennie po 10 ml przez miesiąc.
Przy przeroście gruczołu krokowego należy ja łączyć ze znamionami kukurydzy, z korą śliwy afrykańskiej, z kłączem pokrzywy, z zielem wierzbówki lub wierzbownicy i z zielem niecierpka.