Pieprzyca siewna zwana rzeżuchą, przypomina o sobie w okolicach Świąt Wielkanocnych.
Po zimie z tęsknoty za zielonym, czymkolwiek zielonym, zdrowym i nieopryskiwanym siejmy rzeżuchę! W kilka dni po wysianiu nasion będziemy się cieszyć rzeżuchą, mocą natury niezwykle bogatą w witaminy i minerały. Nie czekajmy do Wielkanocy, niech bogactwo minerałów i witamin wspiera nas jak najszybciej.
Wysiew rzeżuchy jest banalnie prosty – na zwilżoną watę, gazę lub ligninę siejemy nasionka, po kilku dniach całe roślinki są gotowe do spożycia. Rzeżucha ma charakterystyczny ostry i oryginalny, lekko palący smak. Wysiew co 4-5 dni pozwoli na stały dostęp do zielonej posypki na kanapki, do sałatki, na masełko rzeżuchowe, twarożki, pasty czy też dodatek do zupy. Jedyne o czym musimy pamiętać to to, aby nasionka były stale zraszane, a temperatura nie przekraczała 15 stopni. Powyżej tej temperatury szybko zakwita i robi się gorzka, traci też sporo swych dóbr.
Zbiór: cały rok 🙂
Surowiec: cała roślinka
Rzeżucha zawiera:
- witaminy: A, C, K1, B1, B2, B6 i B9- czyli kwas foliowy
- minerały: wapń, żelazo, magnez, potas, jod, miedź, mangan, chrom, siarka, selen
- olejek eteryczny, a w nim glikozyd izosiarkocyjanowy,
- izotiocyjaniany
- beta-karoten
- luteina, zeaksantyna
Rzeżucha w znacznym stopniu poprawia trawienie i wzmaga apetyt, dezynfekuje jamę ustną i układ pokarmowy. Jest moczopędna a przez to ułatwia oczyszczanie organizmu ze złogów i toksyn, ułatwia odtruwanie. Dzienna dawka to kilka łyżeczek, nie należy z nią przesadzać w niewydolności nerek oraz aby nie nabawić się zapalenia pęcherza. Zawiera sporo przeciwutleniaczy, ma zatem potencjalnie silne działanie antynowotworowe.
Rzeżucha ze względu na obecność związków siarki doskonale wpływa na kondycję skóry, włosów i paznokci. Oprócz spożywania rzeżuchy, sok z niej warto wcierać w miejsca występowania wysypki lub egzemy, a nawet wcierać w skórę głowy. Wystarczy rozetrzeć w palcach kilka listków i uzyskaną „pulpą” potraktować skórę. Sokiem z rzeżuchy można przemywać twarz aby rozjaśnić plamy i przebarwienia.
Witamina C stymuluje wytwarzanie kolagenu, podawana regularnie w dużych dawkach potrafi nawet kilkukrotnie zwiększyć syntezę tego białka, budulca tkanki łącznej. Kolagen wpływa na wygląd skóry i prawidłowe funkcjonowanie m.in. oczu, serca, płuc, wątroby, kości, mięśni i stawów.
Wskazania:
- jako zielona, ostra przyprawa
- zapalenia w jamie ustnej
- poprawa trawienia
- w rekonwalescencji po chorobach,
- cukrzyca ( chom),
- osteoporoza ( wapń),
- choroby tarczycy (jod),
- kłopoty z krążeniem (potas, magnez),
- reumatyzm, choroby stawów,
- choroby skóry: egzemy, wysypki, pokrzywki,
- anemia ( żelazo, kwas foliowy, wit. C),
- poprawa widzenia ( witamina A),
- ochrona wzroku przeciw AMD (luteina, zeaksantyna),
- obfite miesiączki, krwawienia wewnętrzne, pajączki (wit. K),
- przeciwstarzeniowo (wit.C stymuluje syntezę kolagenu)
Zastosowanie:
Tu panuje dowolność, byleby sobie rzeżuchy nie szczędzić
Na surowo: posypka do kanapek, sałatek, zup, sosów, posiekaną dodajemy do twarożków, past, pesto, masła, w chorobach jamy ustnej (nadżerki, rany) należy żuć kilka listków kilka razy dziennie
Maseczka: posiekać listki rzeżuchy, nałożyć na trądzikową skórę na kilkanaście minut. Taka maseczka otwiera pory i ułatwia oczyszczanie skóry.
Maść z rzeżuchy: zmielić lub bardzo mocno rozdrobnić świeże listki, zmieszać w proporcji 1 część listków na 5 części tłuszczu z masłem lub olejem kokosowym. Maścią smarować skórę w przypadku egzemy, wysypki, nadmiernego lub nieprawidłowego łuszczenia.
Sok z rzeżuchy: świeżo wyciśnięty sok pić raz dziennie w rekonwalescencji po chorobach, lub wcierać w mokrą skórę włosów, aby pobudzić ich wzrost. Wcierkę należy wetrzeć w skórę głowy i po pół godzinie spłukać.
źródła:
Rzeżucha ogrodowa. SwiatKwiatow.pl
http://mama-dobra-rada.pl/rzezucha-wartosci-odzywcze-wlasciwosci-przepisy/
Pasta z rzeżuchą:
Ugotwane jajka rozdrobnić, osolić, zmiksować z dowolną ilościa rzeżuchy. Dodać tłuszcz według uznania – do sweżej kanapki pycha
Podobnie jak goździki odświeża oddech i w chorobach przyzębia jej żucie pomaga