Koszyczek rumianku

Rumianek kojarzę z dzieciństwa jako oznakę rozpoczynającego się lata i zapowiedź wakacji. Pola z żytem, makami, chabrami i rumiankiem właśnie, to najmilszy widok jaki pamiętam. Wtedy robiłam z nich wianki, dziś robię napar- ogromne ilości naparu 🙂 , czasem alkoholaturę, czasem zwyczajny bukiet. Rumianek to niezwykła roślinka o tak szerokim zastosowaniu i dobroczynnym działaniu, że czuję, iż to nie będzie jedyny wpis jej poświęcony.
Preparaty z rumianku stosowane są do wewnątrz i na skórę, nierzadko herbatka z rumianku podawana jest maleńkim dzieciom, a wiele kosmetyków dla nich zawiera wyciągi z tej rośliny. Działają przeciwzapalnie, odkażająco, rozkurczowo- zmniejszają napięcie mięśni gładkich, silnie przeciwalergicznie dzięki hamowaniu uwalniania histaminy, wzmagają trawienie, poprawiają nastrój i polepszają samopoczucie, działają uspokajająco. Uwaga- preparaty z rumianku mogą powodować uczulenia lub nadwrażliwość, niektóre osoby po wypiciu naparu skarżą się na ból w nadbrzuszu.

Zbiór: w czasie kwitnienia od maja do sierpnia
Co zbieramy: głównie koszyczki, czasem całe ziele

Koszyczek rumianku zawiera:

  • olejek eteryczny – do 1,5% a w nim m.in. bisabolol, chamazulen, azulen,
  • flawonoidy lipofilne: apigeninę, luteolinę, kwercetynę,
  • kumarynowce,
  • poliacetylenowce,
  • cholinę,
  • śluzy,
  • fitosterole,
  • kwas salicylowy,

Wskazania:

  • ALERGIE!
  • okłady ropiejących, podrażnionych i zmienionych chorobowo miejsc naparem lub smarowanie maściami z wyciągami rumianku,
  • zdenerwowanie, bezsenność, niepokój,
  • osłabienie, zmęczenie, stres,
  • zaburzenia trawienia, biegunka, bóle brzucha, stany zapalne i zakażeniowe przewodu pokarmowego
  • zapalenie i zakażenia spojówek oraz gałki ocznej, przemęczenie i opuchnięcie oczu, zapalenie gruczołów łzowych- okłady

Napar: 4 łyżki kwiatów lub ziela rumianku zalać 2 szklankami wrzątku, odstawić na 20 minut, przecedzić. Pić kilka razy dziennie po 200 ml, niemowlęta – 30-50 ml naparu 2-3 razy dziennie

Nalewka rumiankowa – pół szklanki suszonych kwiatów rumianku lub suchego ziela zalać 400 ml wódki, wytrawiać 14 dni, odfiltrować. Pić 3-4 razy dziennie po 1-2 łyżeczki w 50 ml wody lub stosować zewnętrznie do przemywania i okładów. Do płukania: 1 łyżka nalewki na 100 ml wody.

Intrakt rumiankowy – pół szklanki świeżych kwiatów rumianku lub świeżego ziela zalać 400 ml gorącego alkoholu 40-70% , wytrawiać 10 dni, odfiltrować. Pić 3-4 razy dziennie po 1-2 łyżeczki, a w ostrych stanach 3 łyżeczki nalewki w 100 ml wody. Do płukania: 1 łyżka intraktu na 200 ml wody.

Ekstrakt rumiankowy – pół szklanki świeżych lub suchych koszyczków rumianku zalać 150 ml alkoholu 40-70% lub gliceryny o temperaturze 50 stopni, wytrawiać 10 dni, odfiltro­wać. Pić 3-4 razy dziennie po pół łyżeczki w 50 ml wody, zewnętrznie stosować do pędzlowania chorych miejsc: ropni, ran, opryszczek, wyprysków, odparzeń, owrzodzeń, odmro­żeń, otarć naskórka na skórze i błonie śluzowej: jamy ustnej, pochwy. Do płukania: 1 łyżka płynu na 200-250 ml wody.

Olej rumiankowy – pół szklanki świeżych lub suchych kwiatów rumianku albo całego ziela zalać 200 ml oleju słonecznikowego, kukurydzianego lub oliwy o temp. 60o C, wytrawiać 14 dni, odfiltrować. Pić 3-4 razy dziennie po 1 łyżce lub 1-2 razy dz. po 2 łyżki w stanach zapalnych przewodu pokarmowego, zaburzeniach trawienia, hemoroidach, wyczerpaniu nerwowym. Zewnętrznie stosować do przemywania skóry wrażliwej, suchej, skłonnej do uczuleń, nie znoszącej mydła, ze stanami zapalnymi, przy odparzeniach, owrzodzeniach, do leczenia ran, do produkcji mydeł, maseczek kosmetycznych- nakładać na gazę i bezpośrednio na twarz, do produkcji kosmetyków na włosy suche, łamliwe, rozdwajające się, wypadające, zniszczone, bez połysku i puszystości, z łupieżem: we włosy wetrzeć obficie olej rumiankowy, nakryć je folią na 3 godziny, po czym dobrze zmyć.

Maść rumiankowa– 2 łyżki ekstraktu lub wyciągu olejowego dodać do 30g rozpuszczonego oleju kokosowego lub kupionego w aptece linomagu w maści lub innej dowolnej maści lub kremu, którego konsystencja nam odpowiada, czyli maśc z witaminą A, Dermosan itd. Taka maść łagodzi podrażnienia, może zastąpić codzienny krem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *