Akacja, czyli robinia akacjowa


Akacja, której surowcem są kwiat i liść kwitnie od maja do czerwca. Surowce te działają moczopędne, odtruwająco, rozkurczowo na mięśnie gładkie układu moczowego i pokarmowego, uszczelniają naczynia krwionośne i wzmacniają je, działają przeciwzakrzepowo, rozszerzają naczynia, poprawiają krążenie krwi. Mocne napary i nalewki obniżają ciśnienie krwi i działają uspokajająco na układ nerwowy.

Swoich konkurentów wyniszcza chemicznie, wydzielając do gleby związki fenolowe hamujące kiełkowanie innych roślin. Grochodrzew jest odporny na zanieczyszczenia przemysłowe, dlatego dobrze radzi sobie na glebach zdegradowanych, po wyrobiskach, przy składowiskach odpadów, w pobliżu hut i elektrowni. Jest roślina miododajną. Miód akacjowy zalecany jest przy schorzeniach układu wydalniczego (moczowego), skazach naczyniowych, zaburzeniach krążenia obwodowego i ocznego (jako źródło flawonoidów), ponadto wartościowy dla osób cierpiących na choroby sercowo-krążeniowe. Wzmagają wydalanie szkodliwych produktów przemiany materii, w tym chlorku sodu i kwasu moczowego.

W korze i nasionach znajdują się lektyny (hemaglutyniny) i toksalbuminy, toksyczne dla człowieka w większych dawkach.

Surowcem zielarskim jest kwiat i liść robinii akacjowejFlos et Folium Robiniae pseudoacaciae (Flos, Folium Pseudoacaciae). Surowce typowo flawonoidowe. Kwiaty nadają się do smażenia w cieście naleśnikowym i racuchowym. Gdy są bez szypułek można je przygotowywać podobnie jak płatki róży (w cukrze) i stosować jako nadzienie do rogalików lub pączków. Toniki (maceraty z kwiatów na wodzie mineralnej, ewentualnie z dodatkiem alkoholu i gliceryny, kwasu mlekowego, białego wina, albo octowego, ponadto witaminy C lub soku cytrynowego) kwiatowe z robinii są przydatne do pielęgnowania cery suchej, wrażliwej, z rozszerzonymi naczyniami krwionośnymi, z trądzikiem różowatym, skóry uszkodzonej lekami, skłonnej do wyprysków i plamic naczyniowych.

Z kwiatów świeżych można sporządzać syrop i napar, analogicznie jak z kwiatów bzu czarnego i mniszka. Kwiaty suche stosowane są do przyrządzania naparu. Liście i kwiaty najlepiej suszyć na strychach, w szopach, szybko, aby nie czerniały.

Akacja zawiera:

  • flawonoidy (robinetyna, dihydrorobinetyna, robtyna, robinetynidol, leukorobinetynidyna, fizetyna, fustyna, butyna, leukofizedynidyna, likwiritigenina, robteina, buteina, izolikwiritygenina, akacyina = linaryna = rutozyd akacetyny, kemferol) – kwiaty, liści, gałązki.
  • olejek eteryczny, a w nim: alkohol benzylowy, piperonal = heliotropina, metyloantranilat, nerol, farnezol, alfa-terpineol, linalol. W pyłku brassinosteroidy.
  • garbniki,
  • 2,6-dimetoksybenzochinon o działaniu antybakteryjnym – w owocach,
  • saponiny – w korze,

Wskazania do stosowania akacji:

Wskazania: skąpomocz, stany zapalne układu moczowego, kamica moczowa, dna moczanowa, reumatyzm, choroby skóry na tle wadliwej przemiany materii i zatruć ksenobiotykami; choroba wieńcowa, kruchość i przepuszczalność naczyń krwionośnych; osłabienie kobiet po porodzie, nadciśnienie. W dawnej medycynie również w leczeniu stanów skurczowych i nieżytów przewodu pokarmowego i chorób gorączkowych.

Zewnętrznie: stany zapalne spojówek i naczyniówki, przemęczenie oczu – okłady z naparu. Do okładów i przemywania skóry podrażnionej, uszkodzonej zabiegami kosmetycznymi, suchej i skłonnej do teleangiektazji oraz trądziku różowatego.

Przeciwwskazania. Surowiec bezpieczny w stosowaniu.

Preparaty z akacji i dawkowanie

NaparInfusum Pseudoacaciae: 1 łyżka rozdrobnionych kwiatów lub liści na 1 szklankę wrzącej wody; parzyć zawsze pod przykryciem. Po 20 minutach przecedzić. Pić 2 razy dziennie po 1 szkl. naparu. Taki też napar można stosować zewnętrznie. Warto dodać miodu akacjowego.

NalewkaTinctura Pseudoacaciae: 1 cz. świeżego lub suchego surowca (rozdrobnionego) na 5 cz. alkoholu 40-50%; macerować przynajmniej 7 dni. Stosować doustnie po 5-10 ml. Może stanowić składnik toniku, mleczka, kremu kosmetycznego.

Rp. Tonik poprawiający krążenie wieńcowe, przeciwdusznicowy, przeciwko nadciśnieniu, poprawiający krążenie mózgowe. 1 łyżka 1-2 razy dziennie.
Nalewka robiniowa 25 ml
Nalewka arnikowa 25 ml
Nalewka miłorzębowa 25 ml
Nalewka/Intrakt z głogu (kwiat lub owoc) 25 ml
Miód akacjowy lub gryczany 200 ml
Składniki wymieszać.

źródła:

rozanski.li/2389/robinia-akacjowarobinia-pseudoacacia-l-w-fitoterapii/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *