Szyszki chmielu

Szyszki chmielu to surowiec o silnym działaniu uspokajającym, przeciwlękowym, rozkurczowym i nasennym. Preparaty z szyszek chmielu nie są może w smaku zachwycające, w działaniu jednak zdecydowanie tak, zwłaszcza w połączeniu z preparatami melisy, kozłka lub męczennicy. Jest to jedno z niezawodnych ziół, siła działania jest bardzo duża i skuteczna. Za tak silne działanie szyszek odpowiada obecna w nich lupulina (gruczoły chmielowe), która zawiera około 3% olejku eterycznego a w nim humulen, mircen, alfa-kariofilen, beta-kariofilen i farnezen oraz żywice i woski. Działanie lupuliny jest zależne od dawki – od 250-500 mg wykaże działanie uspokajające i przeciwnerwicowe, w dawce ok. 1000 mg podziała nasennie. Jest to jeden z nielicznych środków ziołowych tłumiących popęd płciowy u ludzi, zmniejsza też wrażliwość mieśni. Lupulina obniża ciśnienie krwi, działa rozkurczowo, moczopędnie, estrogennie, pobudza wydzielanie gruczołów trawiennych oraz wykazuje działanie bakteriobójcze. W badaniach prowadzonych w warunkach in vitro wykazano silną aktywność hamującą lupulonów i ksantohumolu wobec bakterii indukujących powstawanie trądziku. U pań w okresie menopauzy szyszki chmielu pomogą wyraźne zmniejszyć występowanie objawów klimakterium bez jakichkolwiek skutków ubocznych.

Szyszki chmielu zawierają:

  • olejek eteryczny (humulen, mircen , alfa-kariofilen, beta-kariofilen, farnezen,, woski, żywice)
  • mircenol
  • humulon,
  • lupulon
  • chinony,
  • flawonoidy (kwercetyna)

Wskazania:

  • niepokój, lęki, bezsenność
  • skurcze przewodu pokarmowego i jamy brzusznej
  • menopauza, jako środek uspokajający, zapobiegający uderzeniom gorąca
  • zmniejszenie popędu płciowego

PRZETWORY Z SZYSZEK CHMIELU:

Napar z szyszek chmielu: 1-2 łyżki rozdrobnionych szyszek zalać 1 szklanką wrzątku, odstawić pod przykryciem na 30 minut, przecedzić, pić 2 razy dziennie po pół szklanki.

Nalewka chmielowa: 1 część szyszek zalać 3 częściami wódki, pozostawić na 14 dni, pijemy 3 razy dziennie po 5 ml w 100 ml wody, w przypadku silnego zdenerwowania pijemy 10 ml nalewki jednorazowo.

źródła:
https://rozanski.li/1224/strobilus-lupuli-et-lupulinum-czyli-chmiel-jako-sedativum/
Bylka W, Znajdek-Awiżeń P, Studzińska-Sroka E i wsp. Centella asiatica in cosmetology. Post Dermatol Alergol 2013
Lamer-Zarawska E, Niedworok J. Surowce i preparaty o działaniu uspokajającym i nasennym. Fitoterapia i leki roślinne. Wyd 1. Wyd Lek PZWL, Warszawa 2007


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *